Vrste i izbori
Planeri su podeljeni na modele i unutar modela postoje delovi koji su fiksni i delovi koji se mogu menjati, a od modela zavise delovi.
Pored planera tu su Kuvar i Sketchbook.
Dalje ispod nalaze se opisi svake vrste, saveti za izbor i sistematizacija svih modela i elemenata u njima. Detalji se mogu videti na posebnim stranicama za svaki model.
Na dnu svake stranice može se videti kompletna sistematizacija modela i informacije o dostavi.
I - Standardni i Mini planer
Standardni planer (ili samo “Planer”) sadrži celokupan naš sistem planiranja i može se upotrebiti za bilo koje vrste aktivnosti. U standardnom planeru se bira da li će biti datumiran ili ne, bira se vrsta dnevnog rasporeda, bira se da li će imati deo za beleške i, ukoliko ima deo za beleške, bira se vrsta beleški. Datumiran je okvirno od nedelje dostave i obuhvata minimum punih 12 meseci.
Mini planer je predviđen za puno nošenja, staje u male torbe, a ne pravi veliku gužvu u velikim torbama. Pošto je format manji, pogodan je i za one koji nemaju puno obaveza ali žele da ih organizuju. Sadržaj je skoro isti kao u standardnom planeru, ima nekoliko razlika: može imati ili satni ili trodelni dnevni raspored, deo za beleške obavezan i isključivo je nedatumiran.
Vrste dnevnog rasporeda u standardnom planeru:
1) Satni
Ovakav planer pogodan je za sve profesije koje imaju zakazivanje termina ili sastanaka: šminkeri, zubari, frizeri, menadžeri… Satni raspored ima tri verzije za slučaj da zbog potrebe posla imate obaveze i jako rano i jako kasno tokom dana.
2) Trodelni
Trodelni raspored je pojednostavljena verzija satnog rasporeda, sa strane ima upisane sate za slučaj da vam zatrebaju, ali ne morate se fokusirati na njih. Obaveze možete podeliti na jutro, dan i veče, a prostor upotrebiti da odredite okvirno obaveze za taj period vremena. Pošto nije toliko strog kao satni raspored, može se koristiti i na druge načine i ta tri polja mogu biti vrste obaveza tokom dana (recimo posao, porodica, ostale obaveze, ili po hitnosti, ili na bilo koji drugi način).
3) Horizontalni
U horizontalnom rasporedu nema vizuelne reprezentacije vremena već ste u mogućnosti da samo napišete listu obaveze, napomene, vreme za sastanak i slično. Nije zgodan ako imate puno zakazivanja termina, ali je odličan ukoliko puno vremena provodite na poslu (a na njemu ne pišete puno sastanaka i zakazivanja) i planer vam treba za upisivanje osnovnih obaveza tokom dana.
4) Spiralni
Spirala predstavlja vreme na satu. Odličan je za one koji su jako vizuelni tipovi. Nije pogodan za zakazivanje ako ga ima puno, ali je odličan za poslove gde je potrebno blokirati neko vreme za određenu aktivnost. Recimo od 10 do 12 radiš dizajn, a od 13 do 16 odgovaraš na mejlove i sredjuješ papirologiju. Na prvi pogled je jasno koji deo dana je odredjen za neku aktivnost. Odličan je za kolorkodovanje po vrsti aktivnosti ili prioritetima.
Izbor beleški:
Ukoliko ste izabrali vrstu dnevnog rasporeda, sada je vreme za beleške. Da li vam trebaju i, ako vam trebaju, kako da odaberete?
Ukoliko vam je planer potreban samo za zakazivanje na poslu i ne želite da dopisujete ništa van osnovne organizacije u njemu, za vas je standardni planer sa satnim rasporedom i bez beleški.
Ukoliko i na poslu pišete informacije (na sastancima ili neke dodatne informacije i ideje o poslu), onda je zgodno imati i beleške kako bi sve potrebno bilo na jednom mestu.
Ukoliko planer koristite za lične i poslovne potrebe, beleške su jako korisne za praćenje svih listi i obaveza tokom godine.
Linije su odlične ako puno pišete i hvatate beleške, kvadratići ako pravite statistiku i crtate tabele, a tačkice ako vam je potrebno da skicirate ideje. Liste uvek preporučujemo kao deo beleški.
Beleške mogu da budu neka kombinacija ovih kategorija, a osim ovih opštih uputstava podrazumeva se da na kraju odaberete ono što vama najviše odgovara za pisanje.
II - Specijalizovani planeri
Planer dan-po-strani je sličan standardnom planeru, ali fokusiran je na dan. Sadrži godišnji pregled isti kao u standardnom planeru ali nakon tog kratkog uvoda idu dani, jedna strana je jedan dan.
Planer za porudžbine je predviđen za praćenje posla manjeg obima: prodaja ručnih radova, nakita, kolača… Ima deo sa tabelom za upisivanje porudžbina, cena, datuma poručivanja i slanja… Tako da sve u vezi sa poslom bude na jednom mestu. Nema mesečni i dnevni raspored.
Bullet planeri su sve popularniji i u svetu i kod nas. Veoma su specifični jer je na vama da crtate i pišete sve delove. Predviđeni za kreativce, mogu biti sa tačkicama, linijama ili kvadratićima ali ako ne naglasite drugačije podrazumevaju se tačkice. Mogu imati mesečni raspored, dnevni raspored nemaju.
Studentski i školski predviđeni su za praćenje obaveza i potrebnih informacija tokom škole i studija. Uvodni deo je posvećen školskim/studentskim obavezama, nakon toga dolazi mesečni raspored isti kao u standardnom planeru i nakon toga dnevni raspored. Studentski dnevni raspored je u osnovi trodelni, školski je malo specijalizovaniji. Oba su nedatumirana. Oba mogu imati deo sa beleškama sa istim opcijama kao standardni planer.
Stalni planer je zamišljen kao verni saputnik koji ide sa nama dugi niz godina i služi za pisanje važnih informacija koje se ne menjaju iz godine u godinu i koje bismo inače prepisivali iz sveske u svesku, iz planera u planer.
Planer za biljke smo dizajnirali sa ciljem organizacije informacija i rutina potrebnih za optimalnu negu biljaka.
III - Razno (ne-planeri)
Sketchbook je mesto za umetnost. Nastao je na predlog crtača, kaligrafa, slikara. Sadrži samo prazne listove našeg standardnog papira od 120 grama ili papira od 160 grama, koji odlično podržavaju razne vrste medija. Akvarel ne podržava dobro (tekstura našeg papira nije pogodna za akvarel) ali može da ga izdrži. Odlično podržava razne vrste flomastera, grafita, tempera, akrilnih boja, mastila… Pravljen je sa idejom da se crteži mogu lako skenirati, stoga papir nema tačkice već je potpuno prazan.
Kuvar je zamišljen je kao mesto za organizaciju obroka i za beleženje recepata. Nastao je u saradnji sa jednom divnom kuvaricom, možete je posetiti na @krstesska, ona je zaslužna za uvodni informativni deo sa informacijama o merama i tipovima ishrane i razvoj dela za recepte.
Ostali elementi
Svi planeri sadrže dashboard foliju za isticanje bitnih stvari na početku i fasciklu za sitne papire, račune, podsetnike i sve ostale sitnice na kraju.
Uz svaki naš planer dolaze tri obeleživača (taba) koji služe za lako nalaženje stranica i koji mogu da se premeštaju unutar planera.
Na početku planera, nezavisno od modela, bilo da uzimate planer sebi ili kao poklon, na zasebnom listu možete dodati citat ili posvetu po izboru.
Svaki dizajn korica je dostupan za svaki model planera.
Dodatni elementi
Mogu se uz bilo koji planer dodati dodatne korice (izmenjive), dodatni tabovi i stikeri.